Pravidla

Věk

Tato akce je určena jen pro starší 18 let.

Kostýmy

Na naší bitvě platí kostýmová povinnost. To znamená, že rifle, mikiny, maskáče a jiné nevhodné oblečení nechte doma. Požadujeme, aby byl váš kostým barevně vhodný ke straně, za kterou jedete.

Protože je naše bitva dějově zasazena do světa Zaklínače, své kostýmy tomu prosím vzhledově přizpůsobte. Klasický gotický nebo raně středověký kostým je naprosto v pořádku. Nejedná se o LH akci, tudíž svůj kostým můžete ozdobit i fantasy prvky. Zvláště pokud je vaše postava elf nebo trpaslík, jsou vítány elfí uši, malování, trpasličí vousy a jiné. Nezapomínejte, že součástí vašeho kostýmu je i vaše zavazadlo. Pro bližší informace najdete v sekci jednotlivých armád. Snažte se, prosím, abyste odpovídali popisu stran. Myslíme, že je v možnostech každého pořídit si alespoň malý doplněk k vašemu kostýmu tak, abyste lépe zapadli do světa Zaklínače.  Spousta věcí se dá vypůjčit od kamarádů atd. Výsledný dojem bude o to lepší.

Tažení a výstroj

Svoji výstroj přizpůsobte delší cestě, protože v průběhu akce se nebudete vracet na stejné místo! Nebudeme sice daleko od tábora,  mějte ale čutoru s vodou, kterou můžete přenášet s sebou. Tu budete moci doplnit v průběhu. Vracení se do tábora by vás příliš zdrželo a přisli byste o část zábavy. Buďte připraveni na pohyb náročnějším terénem a na to, že se akce bude konat za každého počasí, protože pořádná plískanice dodá na síle prožitku z bitvy 🙂

Nebojové postavy

Na akci se budou vyskytovat atmosferické postavy, které je zakázáno napadat jakoukoliv zbraní, nedostanete-li přímý rozkaz velitele.

Nebojový doprovod šermířů tj. děti, ženy, babičky atd. mají důsledný zákaz pohybu po hrací ploše v době konání bojů. Nebojový doprovod nesmí následovat armády v průběhu hry, pokud nedostane výslovné povolení organizátora. Každá nebojová postava (i bojová) musí okamžitě uposlechnout pokynů organizátora, jinak bude vykázána z akce. Na akce se bude vyskytovat pyrotechnika a jiné rekvizity a je zakázáno s nimi manimulovat.

Na akci jsou zakázána všechna zvířata.

Na akci smí fotit POUZE fotografové a kameramani, kteří jsou zajistěni organizátory akce.
Seznam oficiálních fotografů:

Umírání

Každý voják i velitel má během jednoho střetu právě jeden život. To znamená, že utržíte-li v boji zranění, které by vás reálně usmrtilo nebo odstavilo z boje, pak jste z tohoto střetu vyřazeni. Velice pěkné je, když se v předstíraných bolestech svalíte na zem, křičíte o pomoc, hrajete mrtvolu atd… Jinými slovy se bude umírat na “první dobrou”. Pokud nebude řečeno jinak, ležíte jako mrtvola na zemi do konce střetu.

Druhým způsobem oživování bude u vlajky vaší frakce, budete vždy předem upozorněni.

Ve hře bude v každé straně více členů organizátorského týmu a budeme vše velice přísně kontrolovat. Nechceme nesmrtelné rváče pobíhající po bojišti. Pokud se nezvládnete krotit, prosím nejezděte. Také se nehádejte, budete-li mít pocit, že je váš protivník příliš houževnatý. Pokud s někým budete mít problém, nahlaste to nejbližšímu veliteli/oranizátorovi a my probém vyřešíme za vás. Během celého tažení si zabojujete více než dost, takže pokud někdo proklouzne vaší, jinak dokonalou obranou, tak mu to prostě přiznejte, za chvíli mu to vrátíte.

Oživování

Po každém střetu budou všechny mrtvoly na pokyn velitele oživeny. Dbejte prosím jeho rozkazů (kopanců, ran bičem…). Ve výjmečných případech se bude postupovat jinak, ale zřetelně vás nejdříve upozorníme.

Zbroje

Povinná součást kostýmu je FUNKČNÍ přilba (doporučujeme hledí, nebo jinou ochranu obličeje), kovové/tvrdé kožené/silně vycpané rukavice vhodné pro historický šerm a minimálně prošívanice. Možná jste drsní a nikdy se vám nic nestalo, i když nosíte jenom kroužky na hlavě, ale zašívat někoho na pařezu v lese prostě zdržuje. Berte prosím na nás ohled, starost o zraněné nám bere síly. Vzhledem k povaze akce účastníkům nedoporučujeme brát si na akci příliš těžkou zbroj, jako jsou například celotělové kroužkové košile nebo plnoplátovou zbroj. Různé doplňky jsou vítány, slouží ale pouze pro vlastní bezpečí. Nebudete s nimi nijak zvýhodněni. Argumenty typu „já mám kyrys, bych vydržel víc“ prosím nevznášejte.

Boj

Zásahové plochy pro boj jsou:

  • platné: trup, ruce až po předloktí nohy až po kolena, hlava
  • neplatné: prsty, zápěstí (v podstatě rukavice), od kolen níže
  • zakázané: rozkrok, obličej
  • zásahová plocha pro střelbu: trup – šíp se musí zastavit o tělo nepřítele. Pokud pokračuje v letu, nejedná se o zásah.

Platí pravidla slušného přátelského šermu:

  • Nesekám, kam nevidím – za sebe, zběsilé mlácení za štít, za zeď, atd.
  • Jestliže jsem již dostal zásah, přestávám se aktivně účastnit boje. To znamená, že při cestě k zemi nesekám kamarádům do nohou!
  • Útočím-li zezadu, nedám soupeři za krk ránu sekerou s výskokem .
  • Zraním-li někoho, jsem za něj zodpovědný. Zajistím mu ošetření a vyhledám nejbližšího zdravotníka.
  • Výslovně zakazujeme bodání zbraní, která k tomu není určena.
  • Sek je proveden s rozumným nápřahem, šmrdlání není sek, ale na příliš tvrdé a zákeřné rány se nebudeme hezky dívat
  • Je zakázáno krýt neplatnými a zakázanými plochami!!!!!!
  • Přizpůsobte svůj šerm vlastní výzbroji. Být na lidi příliš tvrdý a mít jen velmi lehkou zbroj není fér a využíváte ohleduplnosti soupeře.

Boj v noci

Pro noční část hry budou platit speciální pravidla, která vám budou vysvětlena na místě. Budeme vyžadovat maximální opatrnost. Střety budou probíhat za zmírněných podmínek spíše atmosferickým a divadelním způsobem. Do nočních střetu není povoleno brát střelné zbraně ani tyčovky.

Zbraně pro boj z blízka

Na akci jsou povoleny sečné i pádné zbraně; tj. meče všech délek, tesáky, sekery, bijáky atd. Ostří čepele a špice musí být tupé (zdánlivě debilní připomínka, ale už i to se nám stalo). Můžete jich mít jakékoli množství chcete, ale všechny musíte mít schváleny od organizátora, za pokus o pronesení nevyhovující zbraně je okamžité vyloužení z akce. Po minulých zkušenostech budeme věnovat zvýšenou pozornost sekerám, jejich konce bývají dost často ostré. Každá část hlavice sekery musí mít minimální poloměr dvou koruny. Povolovat budeme pouze jednoruční sekery rozumné váhy. Máte-li pochybnost, zřejmě oprávněnou.

Oproti minulým ročníkům budeme v omezené míře povolovat tyčové zbraně. Každá tyčová zbraň musí být nahlášena předem a přihlášena na konkrétního bojujícího – bude umožněno při registraci. Počet je omezen 1 tyčovkou na 10 bojujících. Ale pozor: hlavice (hrot) musí být z gumy/nebo plastu a mít deformační nebo ohebnou plochu. Chceme zachovat dobrý poměr bezpečnosti a vzhledu, natření odpovídající barvou nebo sprejem je určitě vítané a nebude mít rušivý efekt.

Takové hlavice můžete sehnat například: V Hirotarově dílně, nebo zahraničí: zde, na ebay….  Gumové kopí může vypadat takto:

Střelné zbraně:

Každý střelec musí mít na hlavně přilbu.

Střelné zbraně budou na akci limitované stejně jako dřevcovky tj. 1 kus na 10 bojujících. Maximální nátah zbraně je 15 kilogramů. Zvýšenou pozornost, vzhledem ke zvyšujícímu se počtu zranění oka na akcích, budeme věnovat šípům a šipkám, jejich konstrukci, rozměrům a měkčení. Jak vyrobit šíp naleznete zde: „O lucích a lidech„.

Minimální průměr šípu je 5cm. Střelec musí být ochoten rozebrat náhodně vybraný šíp, bude-li o to požádán organizátorem při schvalování. Argumety „všude jinde s tím střílím“, „ono to pak špatně střílí“, „minule jste mi to schválili“ prosím nevznášejte, budeme se striktně řídit naměřenými parametry. Připravte se také na zkoušku na majiteli s plným nátahem. Minimální počet šípů je 15 schválených (doporučujeme rezervu). Cizí municí se nestřílí, po každém střetu dostanete čas na sbírání a výměnu.

Nechce-li se vám věnovat čas vyrábění hlavice, je možnost si ji zakoupit například v Hůrce.

Nejčastější důvody neuznání: vysoký nátah zbraně, nedržící/viklající se hlavice na týblu, nalomené týblo, malé/žádné měkčení, týblo proráží měkčení, malý průměr hlavice, ostré/kovové předměty v hlavici, chybějící zářezy, …

Jakákoli zbraň může být zakázána a po dobu akce zabavena organizátorem!!!

Každý z účastníků akce bude podepisovat Prohlášení účastníka akce (Participants‘ statement), které zároveň bude sloužit jako prezenční listina.

Gwint:

V sobotu bude probíhat přes den v hospůdce výuka karetní hry Gwint a večer proběhne turnaj o hodnotné ceny. Malý registrační poplatek bude sloužit na zabezpečení organizace turnaje.

Pravidla Gwintu

Zákazy

Alkohol je přísně zakázán před bojem a během něho v jakémkoliv množství. Koho přistihneme jede domů. Pivo si dáme po bitvě 😉